Dubrownik-Chorwacja
Podróże

Dubrownik-Chorwacja

Słoneczna pogoda, bogata historia i tradycje, pyszne jedzenie oraz niezapomniane wakacje, to wszystko może zagwarantować nam Dubrownik, który należy do jednych z najczęściej odwiedzanych kurortów turystycznych regionie Dalmacji. Wybierając tanie bilety lotnicze będziemy mogli przeżyć tam wspaniałą przygodę i jeszcze nie raz zapragniemy tam wrócić.

Dubrownik – miasto na liście UNESCO

Nie rzadko się to zdarza, że organizacja UNESCO, która stoi na straży światowych dóbr kultury i cywilizcji wpisuje na swoją listę całe miasta. Tak się jednak stało w przypadku Dubrownika. Dubrownik jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w Chorwacji. Jednak nie ze względu na plaże i dostęp do morza. Wbrew powszechnej opinii w samym Dubrowniku plaż jest bardzo niewiele. A samo miasto słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Będziemy się o tym mogli przekonać wybierając tanie loty.

Dubrownik może pochwalić się wielowiekową tradycją. Początkowo miejscowość ta nazywana była Ragusium, a aż do początku XX wieku Ragusa. Miasto zostało założone w VII stuleciu przez zesłańców rzymskich. W późniejszych latach osiedlili się tam Słowianie, następnie miasto dostało się pod władzę Wenecji, Turcji czy Austrii, więc jego historia jest dość zawiła, co widoczne jest także w zabudowaniach oraz eksponatach, które będziemy mogli zobaczyć w licznych muzeach Dubrownika. Na początku lat 90. XX wieku zostało ono niestety częściowo zniszczone w trakcie wojny na Bałkanach.

W Dubrowniku mieszka ok. 50000 stałych mieszkańców, ale liczba ta znacznie się zwiększa w okresie letnim. Wtedy przybywa tu mnóstwo turystów z całej Europy. Również i Ty będziesz mógł powiększyć tę liczbę wykupując tanie bilety lotnicze.

Co zobaczyć w Dubrowniku? Raj dla wielbicieli architektury

Korzystając z okazji i wybierając tanie połączenia lotnicze, bez trudu w kilka chwil znajdziemy się w tym wspaniałym mieście. Dubrownik jest miejscem pełnym magii, klimatu i ma niesamotny urok. Planując tu wakacje, koniecznie na swoją listę rzeczy, które trzeba zobaczyć należy wpisać kilka zabytków.

Przede wszystkim, powinniśmy zwiedzić historyczne centrum, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy tam dawne mury miejskie, baszty, przepiękne pałace, w tym pałac Sponza, który pochodzi z XV wieku, klasztory, barokowy kościół św. Błażeja, który jest patronem Dubrownika, kościół Jezuitów oraz ruiny klasztoru Benedyktów.

To oczywiście dopiero początek naszej wędrówki po zabytkach Dubrownika. Jeśli wykupiliśmy tanie bilety lotnicze, nie możemy nie zwiedzić fontanny Onufrego – Velika Onofrijeva česma, która z pozoru nie przypomina żadnej innej fontanny. Co prawda została zniszczona po trzęsieniu ziemi w 1667 roku, jednak wiele elementów zachowało się do dziś, na przykład szesnaście rzeźbionych masek.

Będąc w Dubrowniku trzeba też zobaczyć Pałac Rektorów, który mieści się przy ulicy Pred Dvorom 3. Ta budowla przypomina wenecki Pałac Dożów. Fasadę od strony ulicy podpierają pięknie zdobione kolumny, a w środku znajduje się dziedziniec, na którym odbywają się latem koncerty muzyki klasycznej. Historyczną pamiątką jest zegar, który zatrzymał się na godzinie 5.45, kiedy tpo wkroczeniu wojsk marszałka Marmonta, Republika Dubrownicka przestała istnieć.

Dubrownik, miasto, które nie zasypia

Wybierając tanie połączenie lotnicze do Dubrownika, możemy być pewni, że w tym miejscu nie będziemy mieli czasu na nudę. Miasto roi się od miejskich muzeów i galerii sztuki. Miłośnicy odpoczynku będą mogli wybrać dla siebie plaże, gdzie można zarówno opalać się, jak i aktywnie spędzać wolny czas. Latem panują tu upały, które sprzyjają plażowaniu. Temperatury wynoszą od 25 do 30 stopni Celsjusza, a także niebo jest błękitne i bezchmurne. Jednak również jesienią możemy wybrać tanie loty i tutaj przylecieć. Okolice Dubrownika zachwycają swoim pięknem, więc z pewnością przywieziemy masę miłych wspomnień. W chłodniejsze dni można podziwiać wspomniane już zabytki oraz piękne krajobrazy.

Przed przylotem do Dubrownika warto sprawdzić, czy podczas naszego pobytu w mieście nie odbywają się tu jakieś imprezy kulturalne. W sezonie letnik dzieje się bardzo wiele, na przykład jest organizowany jeden z największych festiwali w Europie i najważniejsze wydarzenie kulturowe w Chorwacji – Letni Festiwal w Dubrowniku. Jest to prawdziwe święto  folkloru, muzyki, opery i teatru. Wiele z tych przedstawień odbywa się pod gołym niebem. Warto wykupić tani lot, tylko dla tego wydarzenia.

Bogactwa kulinarne

Warto wykupić tani lot do Dubrownika chociażby po to, żeby zasmakować tutejszej kuchni.  Doskonałych potraw będzie skosztować w ekskluzywnych restauracjach lub barach szybkiej obsługi, których tutaj nie brakuje. To miasto, podobnie jak i cała Chorwacja słyną z zamiłowania do smacznego jedzenia i dobrych win.

Oczywiście w Dubrowniku możemy zjeść potrawy niemal ze wszystkich zakątków świata. Są tutaj restaurację włoskie serwujące pyszną pizzę oraz makarony, są też restauracje japońskie, podające świeże owoce morza, a w tym i sushi.

Skoro kupiliśmy już tani bilet lotniczy do Dubrownika, warto jednak zapoznać się z lokalną kuchnią. Tradycyjna kuchnia tego regionu opiera się na świeżych, lokalnie uprawianych warzywach i owocach, wysokiej jakości mięsie i rybach z odrobiną przypraw oraz dużą ilością oliwy. Warto podkreślić, że wszystkie dania rybne przygotowywane są z najświeższych ryb z głębin Adriatyku i ze skorupiaków hodowanych w czystych wodach morskich.

Po obiedzie czas na deser. Dubrownik to świetnie miejsce dla łakomczuchów, którzy kochają słodycze. Ci zapewne nie będą chcieli wychodzić z restauracji po zasmakowaniu deseru o nazwie Rozata, ciasta zwanego Ston oraz kotonjaty – pigwowego budyniu.  

Najlepsze restauracje znajduję się przy samej plaży oraz w sercu miasta. Warto jednak popróbować też miejscowej, mniej wykwintnej kuchni.

Powietrzem, wodą i lądem

Do Dubrownika najłatwiej jest dostać się drogą powietrzną, dzięki tanim połączeniom lotniczym, zaoszczędzimy czas i pieniądze, tym bardziej, że po samym mieście zdecydowanie lepiej poruszać się pieszo lub korzystając z rozwiniętego transportu publicznego. Praktycznie przy każdym hotelu znajduje się przystanek autobusowy, z którego w kilka chwil dostaniemy się do samego centrum.

W Dubrowniku znajdują się też dwie przystanie morskie, przygotowane na przyjęcie wszelkiego rodzaju jednostek pływających, włączając jachty i statki rejsowe. Drogą morską będziemy mogli dotrzeć do pobliskich miast i miasteczek, które podobnie jak Dubrownik, mają wiele do zaoferowania. Będziemy mieli też okazję zobaczyć to miasto od strony morza.

To nie jedyne atrakcje. Miasto można też podziwiać z lotu ptaka, wystarczy wykupić przejazd kolejką linową znajdującą się na położonym ponad 400 m n.p.m. wzgórzu Srd.

Niezależnie od tego, w jaki sposób dotrzesz do Dubrownika, gdzie się zatrzymasz oraz jak będziesz spędzać czas, jedno jest niemalże pewne, podróży nie zapomniesz do końca życia. A dzięki tanim połączeniom lotniczym, Twój budżet pozostanie niemalże nienaruszony.

Wybierając się na wakacje nie zapomnijcie o alkomacie. Polecamy dokładny jak policyjny alkomat PROMILER AL-8000 SILVER ze sklepu Alkopatrol.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.