Burgas zdjęcie portu
Podróże

Burgas-Bułgaria

Burgas zdjęcie portu

Przepiękne położenie Burgas w otoczeniu zatoki i jezior nadaje mu status kurortu. Leży na półwyspie od zachodniej strony Zatoki Burgaskiej, a dodatkowo otoczone jest trzema jeziorami. Właśnie to sprawia, że to miasto jest doskonałym miejscem na wypoczynek i przyciąga co roku tysięce turystów. Możesz do nich dołączyć kupując tani bilet lotniczy.

Zanim kupimy bilet

Zanim wybierzemy się do jakiejkolwiek miejsca na świecie i kupimy tani bilet lotniczy, warto dowiedzieć się kilku rzeczy o celu naszej wyprawy.

Burgas to miasto w Bułgarii, oddalone od Sofii o około 360 kilometrów. To tutaj znajduje się znane uzdrowisko, największy port lotniczy Bułgarii, który obsługuje tanie loty i wiele zabytkowych, pięknych miejsc. Należą do nich między innymi pomnik Adama Mickiewicza, który spędził w mieście kilka miesięcy u schyłku swojego życia. Miasto oprócz bardzo rozwiniętej szaty budowlanej jest umiejscowione w malowniczym miejscu. W okolicy znajdują się trzy piękne jeziora – Atanasowskie, Mandreńskie i Burgaskie. Takie usytuowanie sprawia, że miasto jest doskonałym miejscem na wypoczynek, niezależnie od pory roku, którą wybierzemy.

Dodatkowym atutem jest również historia tego miasta. Można uznać, że istnienie Burgas zapoczątkowali Tracy, którzy jako pierwsi założyli tutaj osadę. Ich wioska z czasem została przejęta przez Rzymian, którzy przekształcili ją w sporej wielkości miasto Deultum, a później Dewelt. W tym czasie odkryto tu możliwości lecznicze i dalszy rozwój miasta poszedł właśnie w tym kierunku. W średniowieczu w Dewelt zbudowano warowny zamek, początkowo noszący nazwę Pirgos, a w XVII wieku przemianowano go na Burgas. Kolejne lata to niewola turecka, po której nastąpił właściwy rozwój miasta. Dziś Burgas jest centrum tej części wybrzeża i znaną na cały świat miejscowością uzdrowiskową, do której można dotrzeć niemal z całego świata dzięki tanim połączeniom lotniczym.

Atrakcje dla ciała i duszy

Burgas to przede wszystkim miasto turystyczne i uzdrowisko. Wiele osób kupuje tanie bilety lotnicze z zamiarem relaksu i wypoczynku. Nie ma w tym nic dziwnego, to miejsce naprawdę działa leczniczo. W okolicy 15 km od centrum leżą Burgaskie Łazienki Mineralne. To uzdrowisko jest znane z leczenia i profilaktyki chorób układu ruchowego takich, jak choroby reumatyczne, lumbago, odnowa złamań kości, przykurcze inne, obwodowego układu nerwowego jak nerwobóle, zapalenie nerwów, plexitis, dyskopatia, przewlekłe choroby ginekologiczne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, choroby nerek i kamieni przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, dna moczanowa i hiperurykemia, profilaktyka i wzmocnienia organizmu. A to wszystko w otoczeniu przepięknych krajobrazów, które dodatkowo wspomagają kurację.

Podczas leczenie możemy korzystać z innych atrakcji, których w Burgas nie brakuje. Można spacerować Parkiem Morskim, który jest położony obok wybrzeża. W samym parku znajduje się kasyno, małe zoo i amfiteatr, w którym odbywa się coroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Już sam spacer po tym miejscu pomoże znam wzmocnić nasze ciało.

W Burgas jako ośrodku turystycznym i ważnym kurorcie nie może zabraknąć imprez artystycznych. Cyklicznie odbywają się tu festiwale, takie jak Dni Niemieckiej i Austriackiej Muzyki Klasycznej, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Era Wodnika”, Festiwal Muzyki Operowej i Klasycznej im. Emila Czakyrowa, Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Tydzień Sztuki Dziecięcej, Konkurs Piosenki „Burgas i morze” oraz  Międzynarodowy Konkurs Tańca Towarzyskiego. A to tylko nieliczne przykłady.

Dla naszej duszy zbawienne będą przepiękne widoki. Podziwiać można chociażby galerię schodów, która prowadzi wśród zieleni parku w dół do głównej plaży miasta. Piasek tutaj jest mieszaniną różnych stopów magnetytu, który jest przyczyną jego ciemnego koloru. To niespotykany krajobraz, który można podziwiać dzięki tanim lotom z Polski.

Naszą uwagę przyciągną również jeziora, a zwłaszcza kopalnie soli nad jeziorami Burgaskim i Atanasowskim. To ulubione miejsce wszystkich archeologów – dawniej znajdowała się tutaj rzymska osada. Jednak nie tylko archeolodzy będą pod wrażeniem, na brzegach Jeziora Burgaskiego można podziwiać gnieżdżące się pelikany, ibisy i czaple. To prawdziwy raj dla ornitologów.

Zabytki Morza Czarnego na wyciągniecie ręki

Miasto może zaoferować wszystkim miłośnikom zwiedzania to co lubią najbardziej – masę ciekawych zabytków. Wystarczy kupić tani bilet lotniczy do Burgas i można cieszyć się wspaniałymi budowlami oraz muzealnymi eksponatami.

W Burgas jest sporo obiektów sakralnych. Najważniejsza jest katedra prawosławna św. Cyryla i Metodego. Obok niej można podziwiać kościół armeński oraz cerkwie Świętej Marii Dziewicy i Świętego Iwana Rylskiego, a także katedrę katolicką. Zabytkowa cerkiew znajduje się też na wyspie św. Anastazji na Jeziorze Atanasowskim. Poza kościołami i cerkwiami w Burgas są liczne muzea z wieloma wspaniałymi eksponatami. Muzeum Historyczne posiada w swojej kolekcji zbiory dotyczące starożytnych osad, jeszcze z czasów Traków, a także nowszej historii tego regionu. Natomiast wspaniałe Muzeum Etnograficzne posiada bogatą kolekcję strojów ludowych, przedmiotów codziennego użytku oraz masek używanych podczas tradycyjnego, bułgarskiego święta, zwanego „Kukiery”. Dużym zainteresowaniem cieszą się także greckie, rzymskie i bizantyńskie mury obronne, tureckie łaźnie, wiatraki z okresu odrodzenia narodowego. To jednak nie koniec. W Muzeum Naukowo-Przyrodniczym można zobaczyć zbiory geologiczne charakteryzujące tutejszy teren i dno morza. Wszystkie te eksponaty czekają na każdego kto skorzysta z oferty tanich lotów do Burgas.

Przysmaki Burgas

Kupując tani bilet lotniczy do Burgas, będziemy mieć okazję zapoznania się z tradycyjną bułgarską kuchnia, która przez wielu uznawana jest za najpyszniejszą i najzdrowszą na świecie.

Kuchnia bułgarska zachwyca swoją różnorodnością, jest też wyjątkowo zdrowa. Została ona ukształtowana przez wieki tradycji i wpływ sąsiednich krajów, zwłaszcza Grecji i Turcji, a także Bliskiego Wschodu, Węgier, Włoch i innych krajów śródziemnomorskich. To wspaniała mieszanka kultur, którą można podziwiać na jednym talerzu.

Świeże warzywa, dojrzałe owoce, zioła uprawiane w tradycyjny sposób – tego w Burgas nie brakuje, a tutejszy klimat tylko wspomaga ich uprawę. Właśnie dlatego lokalne jedzenie jest nie tylko pyszne, ale i zdrowe.

Bułgarska kuchnia obfituje też w aromatyczne mięsa. Ryby i owoce morza są popularne nad wybrzeżem. Większość potraw jest zapiekana, gotowana na parze lub duszona. Smażenie należy do rzadkości ale grilowanie, zwłaszcza mięsa jest popularne. To również pozytywnie wpływa na zdrowie.

Jeżeli kupiliśmy tani bilet lotniczy, nie może zapominać o wspaniałych serach i zdrowotnych jogurtach, które są symbolem lokalnej kuchni. Warto skosztować na przykład sera sirene, białego sera podobnego do fety, który często jest serwowany w sałatkach.

Stołować można się zarówno w uzdrowiskach, jak i centrum miasta, które zachwyca mnogością pubów i restauracji. W niektórych z nich gra muzyka na żywo.

Wypoczynek podziwiając przepiękne widoki na pewno wpływanie kojąco na duszę. Z kolei długie spacery, zabiegi oraz kąpiele w uzdrowiskach wzmocnią nasze ciało i poprawią zdrowie. Warto więc skorzystać z oferty tanich lotów do Burgas i spędzić tutaj kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.