Split-Chorwacja
Podróże

Split-Chorwacja

Split to drugie co do wielkości chorwackie miasto i równocześnie stolica Dalmacji. Stanowi ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i komunikacyjny. Największą tutejszą atrakcją są pozostałości  po rzymskiego cesarza Dioklecjanie. Tę i wiele innych zabytków można podziwiać wybierając ofertę tanich lotów do Splitu.

Co warto zobaczyć w Splicie

Dzięki tanim biletom lotniczym, w Splicie znajdziemy się w kilka chwil. A przylecieć tu zdecydowanie warto. Jak nie dla pięknej pogody, to dla zabytków, których w mieście i jego okolicach naprawdę nie brakuje.

Stare miasto w Splicie jest bardzo wygodne do zwiedzania. Zdecydowanie większość miejsc, które warto zobaczyć, znajduje się w obrębie dawnego pałacu Dioklecjana, który mieści się tuż przy wybrzeżu, blisko portu i dworców. Stąd również odchodzi najbardziej popularna, wysadzona palmami promenada – Obala hrvatskog narodnog preporoda, którą potocznie nazywa się Rivą. To tutaj spotyka się śmietanka towarzyska miasta oraz turyści, aby się zabawić.

Zanim jednak skoczymy na promenadę na drinka, trzeba zwiedzić cały Pałac Dioklecjana. A ten jest przeogromny! Cała zabudowa to aż 39 tysięcy kilometrów kwadratowych. Niestety, znaczną jego część zniszczyli dawniej barbarzyńcy, którzy najeżdżali na te okolice. Są jednak wizualizacje, które obrazują dawny przepych tego miejsca. Początkowo miała to być letnia willa cesarza, ten jednak nie oszczędzał w środkach. Wewnątrz pałacu przebiegały dwie prostopadłe ulice, które kończyły się czterema bramami – Złotą, Srebrną, Żelazną i Brązową, a ich nazwy pochodziły oczywiście od materiału, z którego były wykonane. Przy skrzyżowaniu głównych ulic znajdował się wielki dziedziniec. Tutaj cesarz pokazywał się, stając na specjalnym balkonie wychodzącym z jego prywatnych apartamentów, które zajmowały południową część pałacu. W północnej części z kolei znajdowały się pomieszczenia dla służby i wojska. Całość otaczały mury obronne dochodzące do 26 metrów wysokości.

Co prawda, pałac został zniszczony, jednak wiele jego elementów podziwiać można nadal. Do dziś zachowało się około 260 budynków, w których wciąż mieszkają ludzie. Znajdują się tutaj oczywiście liczne restauracje, puby i sklepy z pamiątkami.

W Splicie jest wiele do zwiedzania, przekona się o tym każdy kto zarezerwuje tani bilet lotniczy. Poza Pałacem Dioklecjana, koniecznie zobaczyć trzeba również katedrę – najstarszą na świecie, która pochodzi z początku IV wieku. Dawniej w tym miejscu znajdowało się mauzoleum cesarza, a na kościół przerobił je pierwszy arcybiskup Splitu w VIII wieku. Od tego czasu świątynia podlegała licznym przeobrażeniom.

Wysoka, biała, gotycka dzwonnica o koronkowej konstrukcji wznoszona była przez 3 stulecia i liczy aż 61 metrów wysokości. Na przełomie XIX i XX wieku dzwonnicy groziło zawalenie, więc w 1908 roku rozebrano ją i zbudowano ponownie. Wchodząc na dzwonnicę, należy uważać na znajdujące się tuż przy schodach dzwony. Ich dźwięk może naprawdę przestraszyć. Ze szczytu dzwonnicy roztacza się cudowny widok na starówkę, wzgórze Marijan, przystań, płynące promy i błyszczące od słońca morze.

Idąc na zachód, można dojść do Żelaznej Bramy nazywanej Porta Ferrea, przy której stoi XVII-wieczny pałac Cindro, znakomity przykład architektury barokowej. Żelazna Brama jest słabo widoczna, gdyż została świetnie wkomponowana w późniejszą architekturę. Kupując tani bilet lotniczy do Splitu, warto jest więc rozważyć, czy nie zabrać na zwiedzanie przewodnika, który opowie wiele ciekawostek związanych z tym miejscem.

Malownicze okolice

Kupując tani bilet lotniczy do Splitu, należy te wziąć pod uwagę je okolice. Zaledwie 5 kilometrów na południowy wschód od miasta, znajduje się jeden z ważniejszych historycznych zabytków Chorwacji – twierdza Klis, która bardzo przypomina wczesnośredniowieczne twierdze na Bliskim Wschodzie.

Klis był siedzibą pierwszego chorwackiego księcia Trpimira. Jednak na początku VIII wieku, kiedy Dalmacja została zdobyta przez Napoleona, twierdzę gruntownie wyremontowano. Została jednak uszkodzona podczas ostatniej wojny i obecnie kontynuowane są prace konserwatorskie. Znaczna jego część jest nadal otwarta dla turystów. Jeżeli kupimy tani bilet lotniczy i tu przylecimy, będziemy mogli podziwiać między innymi kaplicę św. Wita, bastion Bembo i apartamenty komendanta twierdzy. Roztacza się stąd piękny widok na okoliczne wioski, panoramę miasta i morze, a w sezonie letnim w twierdzy odbywają się koncerty.

Jadąc jeszcze dalej, można odwiedzić niewielkie miasteczko Omiš, które od Splitu oddalone jest o około 20 kilometrów na zachód. Dostaniemy się tu bez trudu, ze Splitu kursuje do Omiš linia autobusowa.

Warto wspomnieć, że w sezonie wakacyjnym, to miejsce przeobraża się w ośrodek i bazę dla turystów z całego świata. Są tu bardzo czyste, piaszczyste plaże, wiele restauracji oraz przejrzysta woda, która kusi turystów. Zdecydowanie warto do nich dołączyć. Będzie to bardzo proste, wystarczy zarezerwować tani lot do Splitu.

W tym niewielkim miasteczku obok Splitu odbywa się również Festiwal Klap Dalmatyńskich, który jest znany na całą Chorwację. Aby wziąć w nim udział, należy przylecieć tutaj w lipcu.

Jak poruszać się po okolicy

Niestety, w samym Splicie nie ma lotniska, najbliżej położony port lotniczy, który obsługuje tanie loty, oddalony jest od miasta o 25 kilometrów. Jest jednym z największych portów lotniczych w kraju. Do samego Splitu bez trudu dostaniemy się już autobusem.

Komunikacja miejska również funkcjonuje bez zarzutu. Mimo, że Split jest dużym miastem, na całe szczęście dla turystów, wszystko tutaj jest w zasięgu ręki. Dotyczy to także dworca autobusowego i kolejowego oraz tak ważnej w tutejszej komunikacji przystani promowej. Wszystkie obiekty znajdują się blisko siebie, na południowy wschód od centrum miasta i zaledwie parę kroków od pałacu Dioklecjana.

Między innymi dlatego, warto zostawić własny samochód w garażu i przylecieć tutaj na przykład korzystając z tanich połączeń lotniczych. Tym bardziej, że w samym Splicie łatwo się zgubić i bardzo trudno tutaj o miejsca parkingowe.

Split jest największym węzłem komunikacji promowej w kraju. Bardzo ważną rolę odgrywają połączenia lokalne, szczególnie na najbliższe wyspy Adriatyku. Linia promowa na wyspie Brač obsługiwana jest w sezonie nawet kilkanaście razy dziennie. Do miasta Stari Grad na wyspie Hvar można popłynąć w sezonie 7 razy dziennie i 3 razy dziennie na wyspę Vis. Oprócz promów na chorwackie wyspy kursują także katamarany. Są one szybsze od promów i nie zabierają samochodów.

Gdzie się zatrzymać i zjeść

Zanim wybierzemy się do Splitu i kupimy tani bilet lotniczy, należy ustalić miejsce noclegu. Tych można poszukać przez internet. Znacznie nam to ułatwi sprawę i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Podobnie jak w każdym dużym mieście na świecie, pełno jest tutaj drogich hoteli, jeżeli mamy skromniejszy budżet, trzeba ich unikać i warto wybrać hotel bardziej na uboczu. Ceny za nocleg wahają się od 20 do 60 euro za dobę dla jednej osoby w hotelu i około 100 euro za dobę w apartamencie. Noclegi w mieście nie należą do tanich, dlatego warto o nich pomyśleć jeszcze przed rezerwacją taniego lotu.  A gdzie się stołować?

Jeżeli kupimy tani bilet lotniczy, zdecydowanie warto omijać hotelowe restauracje, w nich bywa bardzo drogo, a potrawy w większości nie należą do najsmaczniejszych. W centrum i okolicach Splitu, zwłaszcza przy Riva, jest zatrzęsienie lokali gastronomicznych. Na wschód i północny wschód od pałacu znajduje się duże targowisko, na którym zawsze można zawsze kupić świeże owoce i warzywa. Można tu również znaleźć kilka tanich barów szybkiej obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.