wozek_dzieciecy
Dziecko,  Zdrowie,  Związki i relacje

5 najważniejszych cech wpływających na bezpieczeństwo wózka dziecięcego

wózek dziecięcy

Wygląd różnych wózków dziecięcych rozwijał się przez lata, podobnie jak liczba ich funkcji. Niektóre z nich sprawiają, że jazda Twojego dziecka jest bezpieczniejsza i wygodniejsza, podczas gdy inne, takie jak uchwyty na kubki i kosze na zakupy, będą skierowane do rodziców. Oto niektóre z funkcji wózka, które mają największy wpływ na dobre samopoczucie Twojej pociechy podczas spacerów.

System ograniczający

Szukaj sprzączek w szelkach, które są łatwe w obsłudze, ale trudne do odblokowania dla dziecka. Prostsze modele wózków dziecięcych mają tylko podwójne pasy, bardziej zaawansowane posiadają natomiast regulowaną pięciopunktową uprząż (dwa paski na ramionach, dwa na uda i pas kroczowy), podobnie jak te w fotelach samochodowych, które uniemożliwiają wypadnięcie, jeśli wózek się przechyli. Paski powinny być regulowane na długość, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie i bezpiecznie ustabilizowanie malucha.

Hamulce

Wysokiej jakości wózek dziecięcy ma dobry hamulec postojowy, który jest wygodny w obsłudze i blokuje dwa koła. To rozwiązanie zapewnia dodatkowy margines bezpieczeństwa. Niektóre hamulce uruchamiane są jednym ruchem za pomocą pręta znajdującego się z tyłu ramy wózka, a z kolei inne wymagają dwóch akcji i wymagają przełączenia zaczepów nad każdym tylnym kołem. Unikaj modeli, które mogą zranić stopy lub takich, do których obsługi trzeba zastosować sporo siły. Oprócz hamulców postojowych większość wózków do joggingu wyposażona jest w ręczne hamulce umieszczone na uchwytach. Inne, droższe wózki spacerowe mają aż poczwórny system hamowania.

Koła

Warto pamiętać o tym, że im większe koła, tym łatwiej pokonywać krawężniki i nierówne powierzchnie. Jednak wpływają one negatywnie na wagę wózka dziecięcego i dostępną przestrzeń do przechowywania. Większość wózków ma podwójne koła z przodu, które obracają się niezależnie, aby ułatwić kierowanie. Przednie koła mają dwie pozycje: pełne obroty dla gładkich powierzchni lub mogą być zablokowane w jednym położeniu, co sprawdza się na trudnym terenie. Niektóre trzykołowe wózki mają przednie koło, które się nie obraca – te mogą być uciążliwe do manewrowania i sprawdzą się jedynie na idealnie prostych chodnikach.

Baldachim

Baldachim jest niezbędny do ochrony Twojego dziecka, szczególnie w jaskrawym świetle słonecznym lub przy niesprzyjającej pogodzie. Daszki mają różny wygląd – od prostego kwadratu tkaniny nawleczonego między dwa pręty, do głębokich, rozsuwanych wersji, które osłaniają prawie cały przód wózka. Odwracalne (lub 180 stopniowe) zadaszenia chronią dziecko przed słońcem lub wiatrem niezależnie od pozycji. Niektóre baldachimy mają przezroczyste plastykowe okienko na górze, dzięki czemu możesz obserwować swoje dziecko podczas spacerów. Jest to niezwykle proste, a jednocześnie bardzo przydatne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.