Uroda,  Zdrowie

Jak dbać o tłustą cerę? Poznaj praktyczne porady

Tłusta cera stanowi istotny problem u wielu kobiet. Jej zwalczanie bywa trudne, lecz przestrzegając najważniejszych zaleceń można skutecznie sobie pomóc.

Na czym polega problem tłustej cery?

U osób o cerze normalnej wytwarzanie substancji natłuszczających skórę ma niemal wyłącznie efekty pozytywne i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapobiegają one nadmiernemu wysychaniu cery i uelastyczniają ją. Problem pojawia się w momencie, gdy następuje ich nadprodukcja. Pory skóry mają wtedy duży kłopot z ich utrzymaniem, przez co powiększają się i grubieją.

Przyczyny powstawania tłustej cery

W zdecydowanej większości przypadków główną przyczyną tłustej cery są uwarunkowania genetyczne. Zdecydowanie rzadziej pojawia się ona na skutek różnego rodzaju chorób bądź schorzeń. Problemem wynikającym z charakteru jej przyczyny jest fakt, że zupełne i trwałe zwalczenie przetłuszczania się cery nie jest możliwe. Jesteśmy jednak w stanie znacznie ograniczyć jej efekty, odpowiednio dbając o skórę twarzy. Sprowadza się to do korzystania z właściwych kosmetyków i wprowadzenia do swojego życia pewnych nawyków.

Rozpoczynając świadome dbanie o tłustą cerę, naszym pierwszym krokiem powinno być staranne przejrzenie kosmetyków i odpowiedzenie sobie na pytanie, czy na pewno wszystkich potrzebujemy. Rzecz w tym, że wiele kremów czy maści reklamowanych jako zapobiegające przetłuszczaniu się skóry twarzy w rzeczywistości przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Dzieje się tak za sprawą ich składników, które co prawda chwilowo potrafią pomóc opanować tłustą cerę, jednak na dłuższą metę tylko i wyłącznie pogłębiają problem.

Jakich produktów unikać?

W przypadku tłustej cery warto unikać kosmetyków wysuszających skórę. Wbrew pozorom ich stosowanie prowokuje nasz organizm do wytwarzania jeszcze większej ilości niechcianych substancji. Należy również wystrzegać się kosmetyków, których stosowanie powoduje swędzenie. Stanowi ono pewnego rodzaju mechanizm obronny i może powodować dalszą degradację skóry twarzy.

Dobrze jest wyrobić sobie odpowiednie nawyki związane z dbałością o tłustą cerę, ponieważ jedynie regularne stosowanie różnego rodzaju preparatów może zapewnić skuteczne rezultaty. Najważniejszym z nich jest częste złuszczanie zewnętrznej części naskórka przy użyciu bardzo delikatnego peelingu, dzięki czemu odblokowujemy zatkane pory. Codziennie należy używać tonika do twarzy, jednak nie może on zawierać składników wysuszających skórę, przede wszystkim alkoholu).

W sezonie letnim warto korzystać z olejku do opalania. Słońce posiada bardzo niszczycielski wpływ na naszą cerę, co nie pozostaje bez znaczenia w kontekście jej nadmiernego przetłuszczania się.

Choć problem tłustej skóry twarzy bywa bardzo uciążliwy, to jednak korzystając z powyższych rad nietrudno go opanować w zupełnie zadowalającym stopniu. Ważne jest, aby zachować systematyczność i nie przerywać prowadzonych działań w przypadku wystąpienia pierwszej poprawy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.