Randka
Zdrowie,  Związki i relacje

Czy randki z internetu są bezpieczne?

Randka

Czy randki z internetu są bezpieczne?

Dziś temat rzeka – portale randkowe. Można o nim napisać książkę, a temat i tak nie zostałby wyczerpany. Czy można na nich znaleźć tylko kłopoty, czy także prawdziwą miłość na całe życie? Prawda, jak to zwykle bywa, leży gdzieś pośrodku. Zapraszamy do lektury.

Tu znaleźliśmy miłość

Portale randkowe chwalą się, że dzięki nim co rusz jakaś znajomość kończy się ślubem. Ile w tym prawdy – trudno zweryfikować. Jedne portale się zamykają, ale jeszcze więcej się otwiera. Dlatego można przypuszczać, że jest wielu chętnych na znalezienie w sieci swojej drugiej połówki, skoro właścicielom stron opłaca się prowadzenie tego rodzaju biznesu.

Miłość czy tarapaty?

Osoby, które do znajomości internetowych podchodzą sceptycznie, argumentują swoje nastawienie tym, że „nie wiadomo na kogo trafisz” i znajomości takie są bardziej niebezpieczne niż te zawarte w realnym świecie. Faktycznie, kontakt z osobą poznaną w sieci jest ryzykowny, bo nigdy nie wiemy, czy internetowy opis ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.

Internetowe randki z dekalogiem zachowań bezpiecznych

Wystarczy jednak stosować się do kilku naprawdę prostych zasad, a znajomości internetowe mogą być źródłem nie kłopotów, ale nowych, fascynujących przyjaźni, a nawet miłości.

Zabaw się w detektywa

Jeśli poznałaś kogoś przez internet, przypatrz się temu, co Twój nowy znajomy pokazuje na swój temat w sieci. Jeśli posiada konto z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem w portalach społecznościowych, poświęć troszkę czas na to, aby zapoznać się z tym, jak profile te wyglądają. Jeśli wśród znajomych zobaczyć możesz, że znajdują się osoby o tym samym nazwisku (prawdopodobnie jego rodzina), możesz założyć, że jest to konto prawdziwe, a znajomy nie ma nic do ukrycia.

Telefon już nie tak anonimowy

Ważne jest, aby przed pierwszym spotkaniem wymienić się numerami telefonu. Czasy, w których mogliśmy kupić anonimowo kartę SIM w kiosku, minęły bezpowrotnie. Wprowadzona nie tak dawno ustawa spowodowała, że aktualnie w Polsce każdy numer telefonu przypisany jest do konkretnej osoby, czemu służyć ma tak zwana rejestracja kart. Dzięki wymienieniu się numerami telefonu, w razie kłopotów, policja może zidentyfikować osobę, która jest po drugiej stronie słuchawki.

Miejsce dowolne… ale nie ustronne

Ważne jest również miejsce spotkania. Jeśli Twój znajomy namawia Cię na pierwszą randkę w ustronnym miejscu lub we własnym mieszkaniu, powinna zapalić Ci się żółta lampka ostrzegawcza. Nigdy nie decyduj się na tego rodzaju spotkanie, nawet jeśli znajomy przekonuje, że kieruje nim nieśmiałość. Pierwsze kilka spotkań musi odbyć się w miejscu absolutnie publicznym. Bezpieczna będzie popularna, pełna ludzi kawiarnia lub restauracja. Jeśli chcecie pospacerować, wybierz centrum miasta lub (jeśli to możliwe) ogród zoologiczny, jednak nigdy nie decyduj się na spacery z nieznajomym w górach, lasach czy innych miejscach, w których nie będzie nikogo poza Wami.

Nie bójmy się internetu

Mimo potencjalnych zagrożeń nie zalecamy wpadać w panikę. Zdecydowana większość znajomości internetowych nie stwarza dla Ciebie niebezpieczeństwa. Po prostu mimo tego, że serce bije mocniej, postaraj się także dopuścić do głosu zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.